Lenovo Tab K11 (Enhanced Edition) Mediatek 128 GB 27,9 cm (11") 8 GB Wi-Fi 5 (802.11ac) Android 13 Grijs
Offer details
Verwante producten
Redenen om te kopen

Up to Speed
Give the gift of superior performance with the Lenovo Tab K11 LTE tablet’s MediaTek G88 octa-core processor. Designed for curious and fast-paced minds, this device exceeds expectations with smooth gaming, seamless multitasking, and fluid streaming with plenty of memory and storage.
Safe, Secured, & up to Date
You don’t have to worry about privacy with the Lenovo Tab K11 LTE tablet. Enhance digital security with the Privacy Dashboard, featuring camera and microphone indicators. Easily manage privacy permissions and stay informed when the devices are active for a greater peace of mind. Plus, you’ll enjoy Android 14 and Android 15 OS upgrades, along with security patches until January 2028.


Seamless Collaboration
Supercharge collaboration by integrating your PC with the Tab K11 LTE tablet via Lenovo Freestyle. Turn your tablet into an external wireless monitor with the Tab K11 LTE becoming a second screen or writing pad*. Plus, Lenovo Freestyle enables file transfers between tablet and Windows PC.
Work Smarter: Write, Create, Explore
Unlock smarter learning for young minds on the Tab K11 LTE tablet with the optional Lenovo Tab Pen Plus (sold separately). Featuring 4,096 pressure sensitivity levels, tilt support, and a long-lasting replaceable battery, it’s easy to take notes, doodle, and more. Apps like Nebo, MyScript® Calculator 2, and WPS offer tons of possibilities.


All-day Power
All-day fun awaits with the long-lasting battery of the Lenovo Tab K11 LTE tablet. Focus on me-time while your little one enjoys uninterrupted tablet entertainment with up to 10 hours of video playback.
Search what you see with Google Lens
Google Lens lets you search what you see, get stuff done faster, and interact with the world around you. Translate text, get help with homework, or quickly identify products, plants, and places.


Enhanced productivity through cameras
The Lenovo Tab K11 LTE tablet’s camera makes document capturing a breeze thanks to the smart scanner, which instantly converts and rectifies pictures into PDF documents in just a few clicks.
Immersive reading
Dive into the story on the Tab K11 LTE tablet with Lenovo’s Immersive Reading Mode featuring ambient music. Emulating a book’s color matrix with chromatic and mono modes, Immersive Reading gives you a welcome break from intensive reading. Plus, with a TÜV eye care-certified display, reading can continue for hours while safeguarding the eyes.


Accelerated Productivity
With the Lenovo Tab K11 LTE, you can do more in less time. Split screens side by side and multi-windows allow work to become seamless and engaging.
Style meets durability
The Lenovo Tab K11 LTE tablet features an upscale, durable design, with a sleek dual-tone look. Boasting water and dust-resistant properties, this tablet is built to survive. Its thin and lightweight structure ensures easy portability, while adding a touch of upscale aesthetic.


Vivid play
Unlock a world of cinematic brilliance on the Lenovo Tab K11 LTE tablet. Discover ultra-crisp streaming on an 11″ display, and with quad speakers optimized by Dolby Atmos, you can explore immersive audio, ideal for video conferencing and presentations.
Beschrijving
- Built in unlocked 4G LTE
- 11” LCD screen with 1920 x 1200 resolution
- Powerful MediaTek G88 Octa Core Processor
- 90 Hz refresh for a smoother user experience
- 7040 mAh battery to last through the day
- Android™ zero-touch enrollment
- Commercial Customization System (CCS)
- Commercial Software Development Kit (CSDK)
Specificaties
| Beeldscherm | |
|---|---|
| Beeldschermdiagonaal | 27,9 cm (11") |
| Resolutie | 1920 x 1200 Pixels |
| LED backlight | Ja |
| Helderheid | 400 cd/m² |
| Vingerafdrukbestendig | Ja |
| HD type | WUXGA |
| Oorspronkelijke beeldverhouding | 16:10 |
| Soort paneel | IPS |
| Maximale refresh snelheid | 90 Hz |
| Processor | |
| Processorfabrikant | MediaTek |
| Processormodel | Helio G88 |
| Aantal processorkernen | 8 |
| Processorfamilie | Mediatek |
| Prestatiekernen | 2 |
| Efficiënte kernen | 6 |
| Geheugen | |
| Intern geheugen | 8 GB |
| Intern geheugentype | LPDDR4x-SDRAM |
| Maximum intern geheugen | 8 GB |
| Opslagmedia | |
| Opslagmedia | eMMC |
| Interne opslagcapaciteit | 128 GB |
| Geïntegreerde geheugenkaartlezer | Ja |
| Compatibele geheugenkaarten | MicroSD (TransFlash) |
| Maximale capaciteit van de geheugenkaart | 1 TB |
| Grafisch | |
| Grafische adapter-familie | ARM |
| Grafische adapter | Mali-G52 MC2 |
| Audio | |
| Aantal ingebouwde luidsprekers | 4 |
| Vermogen luidsprekers | 1 W |
| Audiosysteem | Dolby Atmos |
| Aantal microfoons | 1 |
| Camera | |
| Type camera achterzijde | Enkele camera |
| Resolutie camera achterzijde (numeriek) | 13 MP |
| Camera voorzijde | Ja |
| Resolutie camera voorzijde (numeriek) | 8 MP |
| Gezichtsveldshoek (FOV) achtercamera | 80° |
| Gezichtsveldshoek (FOV) voorcamera | 78° |
| Cameraflitser achterzijde | Ja |
| Netwerk | |
| Mobiele netwerkverbinding | Nee |
| Generatie mobiel internet | Niet ondersteund |
| Wifi-standaard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Ja |
| Wi-Fi-standaarden | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth-versie | 5.1 |
| WWAN | Niet geïnstalleerd |
| Poorten & interfaces | |
| Dockingconnector soort | Pogo Pin |
| Type aansluitplug | 3,5 mm |
| Combo koptelefoon/microfoon port | Ja |
| Aantal USB 2.0-Type-C-poorten | 1 |
| Navigatie | |
| GPS | Ja |
| Assisted GPS (A-GPS) | Nee |
| GLONASS | Ja |
| Telefoonfuncties | |
| Voice call | Nee |
| Design | |
| Internationale veiligheidscode (IP) | IP52 |
| Vormfactor | Slate |
| Kleur van het product | Grijs |
| Soort apparaat | Mobiele tablet |
| Certificering | ENERGY STAR 8.0 (only available for TB330FUP) ErP Lot 6 ErP Lot 26 RoHS compliant TÜV Rheinland Low Blue Light android enterprise recommended |
| Kleurnaam | Luna Grey |
| Materiaal behuizing | Metaal |
| Prestatie | |
| Inclusief besturingssysteem | Android 13 |
| Locatie positie | Ja |
| GPS | Ja |
| Assisted GPS (A-GPS) | Nee |
| Versnellingsmeter | Ja |
| Omgevingslichtsensor | Ja |
| Gyroscoop | Ja |
| GLONASS | Ja |
| Galileo | Ja |
| Hall-sensor | Ja |
| Technische details | |
| Vormfactor | Slate |
| Kleur van het product | Grijs |
| Soort apparaat | Mobiele tablet |
| WWAN | Niet geïnstalleerd |
| Processorfabrikant | MediaTek |
| Sensoren | |
| Versnellingsmeter | Ja |
| Omgevingslichtsensor | Ja |
| Gyroscoop | Ja |
| Hall-sensor | Ja |
| Software | |
| Platform | Android |
| Inclusief besturingssysteem | Android 13 |
| Accu/Batterij | |
| Browsing tijd (Wi-Fi) | 10 uur |
| Batterijtechnologie | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Capaciteit van de accu/batterij | 7040 mAh |
| Continue video-afspeeltijd | 10 uur |
| Continue audio-afspeeltijd | 50 uur |
| Inclusief batterij | Ja |
| Energie | |
| AC-adapter, vermogen | 10 W |
| AC-adapter ingangsspanning | 100 - 240 V |
| AC-adapterfrequentie | 50 - 60 Hz |
| AC-adapter, uitgangsspanning | 5 V |
| AC-adapter, uitgangsstroom | 2 A |
| USB Type-C-oplaadpoort | Ja |
| USB Power Delivery (USB PD) | Nee |
| Duurzaamheid | |
| Internationale veiligheidscode (IP) | IP52 |
| Energie-efficiëntieklasse | F |
| Energie-efficiëntieschaal | A tot G |
| Batterijduur per cyclus | 4568 min |
| Batterijduur in cycli | 1000 |
| Herhaalde valtest betrouwbaarheidsklasse | E |
| Repareerbaarheidsklasse | A |
| Gewicht en omvang | |
| Breedte | 255,3 mm |
| Diepte | 166,3 mm |
| Hoogte | 7,15 mm |
| Gewicht | 465 g |
| Inhoud van de verpakking | |
| Inclusief AC-adapter | Ja |
| Toetsenbord inbegrepen | Ja |
| Certificaten | |
| Certificering | ENERGY STAR 8.0 (only available for TB330FUP) ErP Lot 6 ErP Lot 26 RoHS compliant TÜV Rheinland Low Blue Light android enterprise recommended |
| Eisen aan de omgeving | |
| Bedrijfstemperatuur (T-T) | 0 - 40 °C |
| Relatieve vochtigheid in bedrijf (V-V) | 0 - 95 procent |
| Overige specificaties | |
| Processorfabrikant | MediaTek |
| Processorfamilie | Mediatek |