Offer details
Beschrijving
The HP MSR4000 Router Series is a family of high-performance, large branch routers that deliver integrated routing, switching, security, VPN, and SIP in a single box. With its integrated infrastructure and modular design, the MSR4000 reduces complexity and simplifies your network while enabling faster time to service and enhanced performance.
The MSR4000 increases flexibility and agility by delivering support for a wide range of virtualized applications on the Open Application Platform module. Its distributed architecture and high reliability also strengthen the resiliency of large branches.
The MSR4000 increases flexibility and agility by delivering support for a wide range of virtualized applications on the Open Application Platform module. Its distributed architecture and high reliability also strengthen the resiliency of large branches.
Specificaties
| Ethernet LAN-eigenschappen | |
|---|---|
| Ethernet LAN, data-overdrachtsnelheden | 10,100,1000 Mbit/s |
| Netwerk | |
| MAC-adrestabel | 1000000 entries |
| Auto MDI/MDI-X | Ja |
| Port forwarding | Ja |
| Verkeerscontrole | Ja |
| Netwerkstandaard | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.3 |
| Ethernet LAN, data-overdrachtsnelheden | 10,100,1000 Mbit/s |
| Verzending snelheid | 36 Mpps |
| Multicast-ondersteuning | Ja |
| VLAN=ondersteuning | Ja |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Geheugen | |
| Flash memory | 512 MB |
| Intern geheugen | 2048 MB |
| Prestatie | |
| Intern geheugentype | DDR3 |
| Verkeerscontrole | Ja |
| Flash memory | 512 MB |
| Intern geheugen | 2048 MB |
| Type processor | Ja |
| Frequentie van processor | 1000 MHz |
| Warmtedissipatie | 347 BTU/h |
| WAN-verbinding | |
| Ethernet WAN | Ja |
| DSL WAN | Nee |
| SIM-kaartsleuf | Nee |
| 3G/4G USB modem compatibiliteit | Ja |
| Beheerfuncties | |
| Web-gebaseerd management | Nee |
| Quality of Service (QoS) | Ja |
| Poorten & interfaces | |
| Aantal Ethernet LAN (RJ-45)-poorten | 6 |
| Aansluitingen | (8) HMIM slots, (2) MPU (main processing unit) and 1 SPU (service processing unit) slots Maximum, depending on model and configuration |
| Aantal MPU-sleuven | 2 |
| Protocollen | |
| DHCP server | Ja |
| DHCP client | Ja |
| Routing protocols | RIP-1, RIP-2 |
| IPv4- & IPv6-functies | IPv4/IPv6 access-control list (ACL) |
| Technische details | |
| Rack-montage | Ja |
| Type processor | Ja |
| Frequentie van processor | 1000 MHz |
| Warmtedissipatie | 347 BTU/h |
| Kleur van het product | Zwart, Zilver |
| Gewicht (imperiaal) | 20,6 kg (45.5 lbs) |
| Draadloze functies | Uses USB memory disk to download and upload configuration or OS image files; supports an external USB 3G/4G modem for a 3G/4G WAN uplink |
| Code geharmoniseerd systeem (HS) | 85176990 |
| Beveiliging | |
| MAC-adrestabel | 1000000 entries |
| Ondersteunde beveiligingsalgoritmen | 3DES, 128-bit AES, 192-bit AES, 256-bit AES, DES, MD5, SHA-1 |
| Firewall | Ja |
| ARP-aanvalspreventie | Ja |
| Access Control List (ACL) | Ja |
| ICMP-aanvalspreventie | Ja |
| Kenmerken | |
| Intern geheugentype | DDR3 |
| Flash memory | 512 MB |
| Intern geheugen | 2048 MB |
| Type processor | Ja |
| Frequentie van processor | 1000 MHz |
| Warmtedissipatie | 347 BTU/h |
| Design | |
| Rack-montage | Ja |
| Kleur van het product | Zwart, Zilver |
| Rackcapaciteit | 4U |
| Energie | |
| AC-ingangsspanning | 100 - 240 V |
| AC-ingangsfrequentie | 50 - 60 Hz |
| Stroomverbruik (typisch) | 300 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Ja |
| Eisen aan de omgeving | |
| Bedrijfstemperatuur (T-T) | 40 - 70 °C |
| Relatieve vochtigheid in bedrijf (V-V) | 5 - 90 procent |
| Gewicht en omvang | |
| Breedte | 440 mm |
| Diepte | 480 mm |
| Hoogte | 175 mm |
| Gewicht | 20,6 kg |
| Afmetingen (B x D x H) (Brits) | 439,9 x 480,1 x 175 mm (17.3 x 18.9 x 6.89") |
| Logistieke gegevens | |
| Code geharmoniseerd systeem (HS) | 85176990 |
| Overige specificaties | |
| Geheugen en processor | : MPU-100, 2 cores RISC @ 1 GHz, 512 MB flash capacity, 2 GB DDR3 SDRAM : SPU-100, 8 cores RISC @ 1 GHz, 2 GB DDR3 SDRAM : SPU-200, 16 cores RISC @ 1 GHz, 2 GB DDR3 SDRAM |
| Prestatiebeheer | IMC - Intelligent Management Center; command-line interface; limited command-line interface; configuration menu; out-of-band management (RJ-45 Ethernet); SNMP Manager; Telnet; RMON1; FTP; in-line and out-of-band; modem interface; out-of-band management (serial RS-232C or Micro USB); IEEE 802.3 Ethernet MIB |
| Montage | Desktop or can be mounted in a EIA-standard 19 in. telco rack when used with the rack-mount kit in the package |
| Gewicht (imperiaal) | 20,6 kg (45.5 lbs) |
| Draadloze functies | Uses USB memory disk to download and upload configuration or OS image files; supports an external USB 3G/4G modem for a 3G/4G WAN uplink |
| Afmetingen (B x D x H) (Brits) | 439,9 x 480,1 x 175 mm (17.3 x 18.9 x 6.89") |
| Minimale systeemeisen | |
| Geheugen en processor | : MPU-100, 2 cores RISC @ 1 GHz, 512 MB flash capacity, 2 GB DDR3 SDRAM : SPU-100, 8 cores RISC @ 1 GHz, 2 GB DDR3 SDRAM : SPU-200, 16 cores RISC @ 1 GHz, 2 GB DDR3 SDRAM |