HPE Aruba Networking AP-635 (RW) Tri Radio 2x2 802.11ax Wi-Fi 6E Internal Antennas Campus AP 2400 Mbit/s Wit Power over Ethernet (PoE)
- Merk: HPE
- Categorie:
- SKU: R7J27A
- EAN: 0190017492834 1010102182664
HPE Aruba Networking AP-635 (RW) Tri Radio 2x2 802.11ax Wi-Fi 6E Internal Antennas Campus AP, 2,4 GHz, 5 GHz, 6 GHz, 2400 Mbit/s, WPA, WPA2, WPA3, 2500,5000 Mbit/s
Offer details
Beschrijving
HPE Aruba Networking AP-635 (RW) Tri Radio 2x2 802.11ax Wi-Fi 6E Internal Antennas Campus AP. 2,4 GHz, 5 GHz, 6 GHz, Maximale overdrachtssnelheid van gegevens: 2400 Mbit/s. Ondersteunde beveiligingsalgoritmen: WPA, WPA2, WPA3. Ethernet LAN, data-overdrachtsnelheden: 2500,5000 Mbit/s. Power over Ethernet (PoE). Kleur van het product: Wit
Specificaties
| Data-uitwisseling | |
|---|---|
| Maximale overdrachtssnelheid van gegevens | 2400 Mbit/s |
| Ethernet LAN, data-overdrachtsnelheden | 2500,5000 Mbit/s |
| Prestatie | |
| 2,4 GHz | Ja |
| 5 GHz | Ja |
| GPS | Ja |
| GLONASS | Ja |
| Maximale overdrachtssnelheid van gegevens | 2400 Mbit/s |
| Frequentieband | 20/40 (2.4 GHz), 20/40/80 (5 GHz), 20/40/80/160 (6 GHz), and maximum peak data rate 3.9 Gbps |
| Netwerkstandaard | IEEE 802.11ax, IEEE 802.11mc |
| Modulatie | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, 1024-QAM, BPSK, CCK, QPSK |
| Ethernet LAN, data-overdrachtsnelheden | 2500,5000 Mbit/s |
| Certificering | UL2043 plenum rating Wi‑Fi Alliance: Wi-Fi CERTIFIED a, b, g, n, ac Wi-Fi CERTIFIED 6E (ax, 6 GHz) WPA, WPA2 and WPA3—Enterprise with CNSA option, Personal (SAE), Enhanced Open (OWE) WMM, WMM-PS, W-Fi Agile Multiband Bluetooth SIG Ethernet Alliance (PoE, PD device, class 5) |
| MIMO | Ja |
| Compatibele besturingssystemen | AP-634 (excluding 6 GHz support): HPE Aruba Networking Wireless Operating System and HPE Aruba Networking Instant OS 8.11.2.0, HPE Aruba Networking Wireless Operating System 10.6.0.0 AP-634 (including 6 GHz support): HPE Aruba Networking Wireless Operating System and HPE Aruba Networking Instant OS 8.12.0.0, HPE Aruba Networking Wireless Operating System 10.7.0.03 AP-635: HPE Aruba Networking Wireless Operating System and HPE Aruba Networking Instant OS 8.9.0.0, HPE Aruba Networking Wireless Operating System 10.4.0.0 Standard power product class operation of the AP-634 is only supported on HPE Aruba Networking OS 10.7.0.0 and later deployments and HPE Aruba Networking OS 8.12.0.0 and later deployments that include a HPE Aruba Networking Mobility Conductor. Standard power operation is not supported on Instant OS deployments or 8.x HPE Aruba Networking OS deployments without a HPE Aruba Networking Mobility Conductor. |
| Draadloos LAN | |
| Frequentieband | 20/40 (2.4 GHz), 20/40/80 (5 GHz), 20/40/80/160 (6 GHz), and maximum peak data rate 3.9 Gbps |
| Modulatie | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, 1024-QAM, BPSK, CCK, QPSK |
| Netwerk | |
| Netwerkstandaard | IEEE 802.11ax, IEEE 802.11mc |
| Poorten & interfaces | |
| Aansluitingen | E0, E1: Two Ethernet wired network ports (RJ-45); Auto-sensing link speed (100/1000/2500BASE-T) and MDI/MDX; 2.5Gbps speed complies with NBase-T and 802.3bz specifications; POE-PD: 48Vdc (nominal) 802.3af/at/bt POE (class 3 or higher); 802.3az Energy Efficient Ethernet (EEE) |
| Aantal USB 2.0-poorten | 1 |
| Aantal Ethernet LAN (RJ-45)-poorten | 2 |
| Kenmerken | |
| 6 GHz | Ja |
| 2,4 GHz | Ja |
| 5 GHz | Ja |
| GPS | Ja |
| GLONASS | Ja |
| Maximale overdrachtssnelheid van gegevens | 2400 Mbit/s |
| Frequentieband | 20/40 (2.4 GHz), 20/40/80 (5 GHz), 20/40/80/160 (6 GHz), and maximum peak data rate 3.9 Gbps |
| Netwerkstandaard | IEEE 802.11ax, IEEE 802.11mc |
| Modulatie | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, 1024-QAM, BPSK, CCK, QPSK |
| Ethernet LAN, data-overdrachtsnelheden | 2500,5000 Mbit/s |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-versie | 5.0 |
| MIMO | Ja |
| Beveiliging | |
| Ondersteunde beveiligingsalgoritmen | WPA, WPA2, WPA3 |
| Energie | |
| Power over Ethernet (PoE) | Ja |
| Design | |
| Plaatsing | Plafond |
| Kleur van het product | Wit |
| Certificering | UL2043 plenum rating Wi‑Fi Alliance: Wi-Fi CERTIFIED a, b, g, n, ac Wi-Fi CERTIFIED 6E (ax, 6 GHz) WPA, WPA2 and WPA3—Enterprise with CNSA option, Personal (SAE), Enhanced Open (OWE) WMM, WMM-PS, W-Fi Agile Multiband Bluetooth SIG Ethernet Alliance (PoE, PD device, class 5) |
| Aanbevolen gebruik | Binnen |
| Antenne | |
| Soort antenne | Intern |
| Antenne versterkingsniveau (max) | 7 dBi |
| Type antennerichting | Omni-directioneel |
| Antennefuncties | Ingebouwde antenne |
| Technische details | |
| Montage | A mounting bracket has been pre-installed on the back of the AP. This bracket is used to secure the AP to any of the mount kits (sold separately). |
| Gewicht (imperiaal) | 1,3 kg (2.86 lbs) |
| Certificaten van naleving | Federal Communications Commission (FCC), ISED, CE, Elektromagnetische compatibiliteit (EMC), Laagspanningsrichtlijn (LVD) |
| Certificaten | |
| Certificering | UL2043 plenum rating Wi‑Fi Alliance: Wi-Fi CERTIFIED a, b, g, n, ac Wi-Fi CERTIFIED 6E (ax, 6 GHz) WPA, WPA2 and WPA3—Enterprise with CNSA option, Personal (SAE), Enhanced Open (OWE) WMM, WMM-PS, W-Fi Agile Multiband Bluetooth SIG Ethernet Alliance (PoE, PD device, class 5) |
| Certificaten van naleving | Federal Communications Commission (FCC), ISED, CE, Elektromagnetische compatibiliteit (EMC), Laagspanningsrichtlijn (LVD) |
| Gewicht en omvang | |
| Breedte | 220 mm |
| Diepte | 220 mm |
| Hoogte | 51 mm |
| Gewicht | 1,3 kg |
| Overige specificaties | |
| Montage | A mounting bracket has been pre-installed on the back of the AP. This bracket is used to secure the AP to any of the mount kits (sold separately). |
| Aansluitingen | E0, E1: Two Ethernet wired network ports (RJ-45); Auto-sensing link speed (100/1000/2500BASE-T) and MDI/MDX; 2.5Gbps speed complies with NBase-T and 802.3bz specifications; POE-PD: 48Vdc (nominal) 802.3af/at/bt POE (class 3 or higher); 802.3az Energy Efficient Ethernet (EEE) |
| Gewicht (imperiaal) | 1,3 kg (2.86 lbs) |
| Eisen aan de omgeving | |
| Relatieve vochtigheid in bedrijf (V-V) | 5 - 95 procent |
| Bedrijfstemperatuur (T-T) | 0 - 50 °C |
| Temperatuur bij opslag | -25 - 55 °C |
| Luchtvochtigheid bij opslag | 10 - 100 procent |
| Minimale systeemeisen | |
| Compatibele besturingssystemen | AP-634 (excluding 6 GHz support): HPE Aruba Networking Wireless Operating System and HPE Aruba Networking Instant OS 8.11.2.0, HPE Aruba Networking Wireless Operating System 10.6.0.0 AP-634 (including 6 GHz support): HPE Aruba Networking Wireless Operating System and HPE Aruba Networking Instant OS 8.12.0.0, HPE Aruba Networking Wireless Operating System 10.7.0.03 AP-635: HPE Aruba Networking Wireless Operating System and HPE Aruba Networking Instant OS 8.9.0.0, HPE Aruba Networking Wireless Operating System 10.4.0.0 Standard power product class operation of the AP-634 is only supported on HPE Aruba Networking OS 10.7.0.0 and later deployments and HPE Aruba Networking OS 8.12.0.0 and later deployments that include a HPE Aruba Networking Mobility Conductor. Standard power operation is not supported on Instant OS deployments or 8.x HPE Aruba Networking OS deployments without a HPE Aruba Networking Mobility Conductor. |